Tack för det du gör

Närbild på en person som håller upp ett fång röda rosor

Det viktigaste är inte att återvinna sina trasiga strumpor. Det är vår överkonsumtion av textil som är det stora problemet.

Före den 1 januari 2025 slängdes varje år cirka 7–9 kilo textilavfall per person direkt i restavfallet och gick till förbränning. Ett enormt resursslöseri, eftersom cirka fyra av tio plagg som slängdes dessutom inte ens var trasiga eller utslitna. Och det är här vi kommer till det riktigt angelägna minskad konsumtion och ökat åtebruk!

I Sverige konsumerar vi i genomsnitt cirka 13–14 kilo nyproducerade kläder och hemtextilier per person och år. Det är en siffra som behöver sjunka för att få till riktig förändring, eftersom 80 procent av våra textiliers totala klimatpåverkan uppstår i produktionsfasen.

Köp inte nytt av slentrian

Det viktigaste är alltså inte att sortera sina trasiga strumpor rätt, utan att du

  • köper mindre nytt
  • använder dina textilier längre tid
  • och köper mer begagnat när du är sugen på något nytt

Så köp inte ny textil av slentrian och se till att all textil som är hel får ett fortsatt liv. Sälj det vidare, lämna till någon secondhand-organisation eller lägg i PMU:s insamlingsbehållare som finns på alla våra återvinningscentraler. Men var noga med att allt som du lämnar till PMU är helt och rent.

Hjälpte informationen på sidan dig?