Artikeln publicerades 3 september 2024
Jag har redan fått en fjärravläst vattenmätare, varför byter ni igen?
Vi har en ny typ av fjärravlästa vattenmätare som gör att vi enkelt och kontinuerligt kan samla in mätvärden via mobilnätet utan att behöva äga och underhålla en omfattande infrastruktur. Därför byter vi ut även några av de tidigare fjärravlästa vattenmätarna.
Det gör att du som kund får bättre möjlighet att följa din förbrukning, mer rättvisande fakturor och att vi lättare kan upptäcka läckor eller avvikelser. Den här tekniken ger oss helt enkelt en mer effektiv och hållbar vattenmätning.
Den tidigare generationens fjärravlästa mätare krävde att vi antingen byggde upp en särskild infrastruktur eller att vi åkte runt med bil för att samla in mätvärden via radiosignal. Det är både resurskrävande och kostsamt i längden, och i vissa fall får vi bara in mätvärdena en gång per månad och ibland så sällan som en gång per år.
I samband med bytet gör vi även en kontroll av mätarplatsen. Har du redan fått en fjärravläst vattenmätare installerad så har vi tidigare godkänt platsen, men förutsättningarna kan ha förändrats. Fastigheten kan ha bytt ägare, ventiler kan ha gått sönder eller mätaren kan ha byggts in. Därför gör vi alltid en besiktning vid mätarbyten.
Besiktningen innebär inte att du som fastighetsägare automatiskt behöver göra några ändringar, men det är viktigt att platsen är tillgänglig och att kraven är uppfyllda för att vi ska kunna genomföra bytet på ett säkert sätt.